The Mobile Version:

The full version of the website only on Your Desktop.

Live Screening | DOLBY New York

NYCA Film Festival is part of the:

An association of film festivals which highlight excellence in cinematography.

Official Qualifier To:

Cinematography AWARDS officially called the “Golden Eagle” is an award in the form of a statuette for outstanding achievements in the field of cinematography.

WINNERS JANUARY 2021

New York Cinematography AWARDS (NYCA)

Best Film of the Month

Making Peace (United States)


DIRECTOR: Judah Ray


PRODUCER: Judah Ray


DOP: Pierluigi Malavasi


About the film:

It’s 1969, and somewhere, lost in a barren desert, Janis sits on the side of the road, next to her broken down car. Dennis, a stranger, in military uniform, pulls over to pick her up. Down a road of mystique, deep conversation, and some mind-blowing twists, Dennis helps Janis’ come to terms with the reality of her life, and death.

AWARDS:


BEST CINEMATOGRAPHY


BEST SHORT FILM


BEST PRODUCER


BEST SOUND


BEST FILM POSTER


The Best Film of the Month has the Official Selection to Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in the cinema.The rest films for the live screening jury will select from all Winners during a year. We will present the full list of selected films until the Notification Date.

All Winners of the Categories – JANUARY 2021:

The best films. Congratulations to All Filmmakers !!!

Making Peace<p>(United States)

Making Peace

(United States)

5 AWARDS

Judah Ray

Fog of War<p>(United States)

Fog of War

(United States)

3 AWARDS

Daniel Dalton & Max Edwards

The Conscience of Clothing<p>(Germany)

The Conscience of Clothing

(Germany)

2 AWARDS

Patrick Kohl

DYE RED<p>(Italy)

DYE RED

(Italy)

2 AWARDS

Vittoria Campaner

Bottle Monster<p>(United States)

Bottle Monster

(United States)

2 AWARDS

Marjorie DeHey

Dead End Drive<p>(United States)

Dead End Drive

(United States)

2 AWARDS

AUSTIN BASIS & EILEEN GRUBBA

And Then<p>(United States)

And Then

(United States)

2 AWARDS

Jenn Ravenna Tran

Emptiness <p>(Mexico)

Emptiness

(Mexico)

2 AWARDS

Eduardo Gallardo

Jolin Tsai – Sweet Guilty Pleasure<p>(Taiwan)

Jolin Tsai – Sweet Guilty Pleasure

(Taiwan)

2 AWARDS

Kedy Yu

Shams – Schizophrenia<p>(Egypt)

Shams – Schizophrenia

(Egypt)

2 AWARDS

Dan Haddad

WARMUFFIN <p>(United States)

WARMUFFIN

(United States)

BEST FEATURE FILM

Johan Liedgren

The 108 Journey<p>(Canada)

The 108 Journey

(Canada)

BEST DOCUMENTARY FILM

Hugo Rozon & Mathieu Perrault Lapierre

Kenya’s Symphony<p>(United States)

Kenya’s Symphony

(United States)

BEST ANIMATION FILM

Carlos Douglas Jr

Lift Like a Girl<p>(Egypt)

Lift Like a Girl

(Egypt)

BEST DIRECTOR

Mayye Zayed

FREED CLIMB<p>(France)

FREED CLIMB

(France)

BEST AERIAL CINEMATOGRAPHY

Benoit REGORD

Fisher Queen- Women vs. Nature<p>(Korea)

Fisher Queen- Women vs. Nature

(Korea)

BEST UNDERWATER CINEMATOGRAPHY

Kim Dongsik

Poison <p>(Iceland)

Poison

(Iceland)

BEST DRAMA FILM

Lydur Arnason

Cheapskate Cadence<p>(United States)

Cheapskate Cadence

(United States)

BEST SCREENPLAY

Dan Paz

Matty Boy<p>(United Kingdom)

Matty Boy

(United Kingdom)

BEST SHORT FILM CINEMATOGRAPHY

Michael Spry

Adventures of Aya – Kenya<p>(France)

Adventures of Aya – Kenya

(France)

BEST NATURE/TRAVEL FILM

Christian Ghammachi

Hatshepsut<p>(United States)

Hatshepsut

(United States)

BEST FILM LIGHTING

Will Turner

AMERICAN CHERRY<p>(United States)

AMERICAN CHERRY

(United States)

BEST USA FILM

MARCELLA CYTRYNOWICZ

Remembrance <p>(Australia)

Remembrance

(Australia)

BEST VISUAL EFFECTS

John Balazs

Lost Time<p>(Russia)

Lost Time

(Russia)

BEST EXPERIMENTAL FILM 

Anna Radchenko

Christian Moullec: Flying With Birds<p>(Belgium)

Christian Moullec: Flying With Birds

(Belgium)

BEST ORIGINAL SCORE

Tim Janssens

Official Selected Film to the Live Screening

The Best Film of the Month has the Official Selection to Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in the cinema.The rest films for the live screening jury will select from all Winners during a year. We will present the full list of selected films until the Notification Date.

Kay<p>(Japan)

Kay

(Japan)

5 AWARDS

Hironori Kujiraoka

Malakout <p>(Iran)

Malakout

(Iran)

8 AWARDS

Farnoosh Abedi

The Haunted Swordsman<p>(United States)

The Haunted Swordsman

(United States)

4 AWARDS

Kevin McTurk

Star Child<p>(France)

Star Child

(France)

4 AWARDS

Alex Guéry

Rebel<p>(Canada)

Rebel

(Canada)

4 AWARDS

Pier-Philippe Chevigny

Whisper<p>(Hungary)

Whisper

(Hungary)

5 AWARDS

Adam Breier & Ina Nersesian

Paris you got me<p>(Germany)

Paris you got me

(Germany)

6 AWARDS

Julie Boehm

Making Peace<p>(United States)

Making Peace

(United States)

5 AWARDS

Judah Ray

PRESS & PARTNERS:

contact@cawards.org


New York Cinematography AWARDS Film Festival is part of the:

Golden Eagles Awards

 

Cinematography Awards Foundation:

CAWARDS.ORG


New York Cinematography AWARDS | All Rights Reserved. 2015-2019

© Created by CAWARDS.ORG

los cinematography awards, cinematography awards, awards for the cinematographers, film festival, best cinematographer, best director, imdb, best film festival, cinematography, cinematographer, film director, best actor
adminJANUARY 2021 WINNERS