The Mobile Version:

The full version of the website only on Your Desktop.

Live Screening | 29th JUNE | DOLBY New York

NYCA Film Festival is part of the:

An association of film festivals which highlight excellence in cinematography.

Official Qualifier To:

Cinematography AWARDS officially called the “Golden Eagle” is an award in the form of a statuette for outstanding achievements in the field of cinematography.

WINNERS JULY 2019

New York Cinematography AWARDS (NYCA)

Best Film of the Month

MARRAS (Finland)


DIRECTOR: Sami Mustonen


PRODUCERS: Jukka Vidgren & Sami Mustonen


DOP: Sami Mustonen

About the film:

Year 1288. Nuutti, a girl who has been silent for years has her life changed completely, when the hunting campground gets attacked and she is left on her own, in the middle of ancient Finland’s unpredictable wilds. When the weather and nature test her, only a memory of the past gives her strength and it’s easy to seek shelter in it. The way home is long, and the heavy load of the past weighs on her shoulders more and more with each step. Will the silence break?

The Best Film of the Month has the Official Selection to Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in the cinema.The rest films for the live screening jury will select from all Winners during a year. We will present the full list of selected films until the Notification Date.

8 AWARDS:


Best Short Film


Best Cinematography


Best Director


Best Original Score


Best Sound


Best Producer


Best Editing


Best Young Actress

All Winners of the Categories – JULY:

The best films. Congratulations to All Filmmakers !!!

MARRAS<p>(Finland)

MARRAS

(Finland)

8 AWARDS

Sami Mustonen

Buried Seeds<p>(United States)

Buried Seeds

(United States)

BEST DOCUMENTARY CINEMATOGRAPHY

Andrei Severny

Beyond Dreams<p>(Brazil)

Beyond Dreams

(Brazil)

BEST DOCUMENTARY FILM

Rafael Duarte

Latteship<p>(United States)

Latteship

(United States)

BEST STUDENT FILM

Hsing-Fang Tsai & Daishi Takishima

Synecdoche Montauk – Wherever You Are<p>(Russia)

Synecdoche Montauk – Wherever You Are

(Russia)

BEST SHORT FILM CINEMATOGRAPHY

Mikhail Milashin

Relish<p>(United States)

Relish

(United States)

BEST FEATURE FILM CINEMATOGRAPHY

Bryan Koss

Filum<p>(Canada)

Filum

(Canada)

2 AWARDS

Claudia Hernandez Barragan

The Last Lesbian<p>(United States)

The Last Lesbian

(United States)

3 AWARDS

Jingyu Liu

Avicii “Heaven”<p>(Sweden)

Avicii “Heaven”

(Sweden)

3 AWARDS

Avicii & Levan Tsikurishvili

Uranus Whispers<p>(United States)

Uranus Whispers

(United States)

BEST ANIMATION FILM

Frank Gresham

Forbidden Power<p>(United States)

Forbidden Power

(United States)

BEST FEATURE FILM

Paul Kyriazi

A Missing Piece<p>(United States)

A Missing Piece

(United States)

BEST ACTRESS

Grace Chang

Conciliate<p>(United States)

Conciliate

(United States)

BEST ACTOR

Kevin Austra

The True Story of Pinocchio<p>(Greece)

The True Story of Pinocchio

(Greece)

BEST SCREENPLAY

Antonis Toumanidis

Portraits of Chiquinho<p>(United States)

Portraits of Chiquinho

(United States)

BEST NATURE/TRAVEL FILM

Caleb Baker

A Happiness Long Awaited<p>(Korea)

A Happiness Long Awaited

(Korea)

BEST DRAMA FILM

The Church of Almighty God

Puppet Killer<p>(Canada)

Puppet Killer

(Canada)

BEST FIRST TIME DIRECTOR

Lisa Ovies

Nursery Rhyme of a Madman<p>(Canada)

Nursery Rhyme of a Madman

(Canada)

BEST COMEDY FILM

Igor Stephen Rados

The Wagon<p>(United States)

The Wagon

(United States)

BEST USA CINEMATOGRAPHY

Brant Hadfield

VERTE<p>(Guatemala)

VERTE

(Guatemala)

BEST STUDENT CINEMATOGRAPHER

Chisco Valdés

EXTROVERSION<p>(United States)

EXTROVERSION

(United States)

BEST STUDENT DIRECTOR

Artima Sakulkoo

FORMATION<p>(Austria)

FORMATION

(Austria)

BEST FILM POSTER

Markus Bernsteiner

Official Selected Film to the Live Screening

The Best Film of the Month has the Official Selection to Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in the cinema.The rest films for the live screening jury will select from all Winners during a year. We will present the full list of selected films until the Notification Date.

Are You Volleyball?! <p>(Iran)

Are You Volleyball?!

(Iran)

4 AWARDS

Mohammad Bakhshi

Ji<p>(United States)

Ji

(United States)

2 AWARDS

Ben Griffin

MARRAS<p>(Finland)

MARRAS

(Finland)

8 AWARDS

Sami Mustonen

Black Earth Rising<p>(United Kingdom)

Black Earth Rising

(United Kingdom)

2 AWARDS

Steve Small

Ghost in the Gun<p>(United States)

Ghost in the Gun

(United States)

9 AWARDS

Andrew Chen

PRESS & PARTNERS:

contact@cawards.org


New York Cinematography AWARDS Film Festival is part of the:

Golden Eagles Awards

 

Cinematography Awards Foundation:

CAWARDS.ORG


New York Cinematography AWARDS | All Rights Reserved. 2015-2019

© Created by CAWARDS.ORG

los cinematography awards, cinematography awards, awards for the cinematographers, film festival, best cinematographer, best director, imdb, best film festival, cinematography, cinematographer, film director, best actor
adminJULY 2019 WINNERS