The Mobile Version:

The full version of the website only on Your Desktop.

Live Screening | 29th JUNE | DOLBY New York

NYCA Film Festival is part of the:

An association of film festivals which highlight excellence in cinematography.

Official Qualifier To:

Cinematography AWARDS officially called the “Golden Eagle” is an award in the form of a statuette for outstanding achievements in the field of cinematography.

WINNERS MARCH 2020

New York Cinematography AWARDS (NYCA)

Best Film of the Month

ALIVE (Canada)


DIRECTOR & DOP: Wai Sun Cheng


PRODUCERS: Philip Planta, John Alviz and Wai Sun Cheng

About the film:

Experimental Visual poetry about life.

The Best Film of the Month has the Official Selection to Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in the cinema.The rest films for the live screening jury will select from all Winners during a year. We will present the full list of selected films until the Notification Date.

6 AWARDS:


Best Experimental Film


Best Cinematography


Best Original Score


Best First Time Director


Best Editing


Best Costume Design


All Winners of the Categories – MARCH 2020:

The best films. Congratulations to All Filmmakers !!!

ALIVE<p>(Canada)

ALIVE

(Canada)

6 AWARDS

Wai Sun Cheng

NOCEBO<p>(Czech Republic)

NOCEBO

(Czech Republic)

3 AWARDS

Faraz Alam

Bryers Cucumber Tostino’s<p>(United States)

Bryers Cucumber Tostino’s

(United States)

3 AWARDS

Christopher Hall

The Fork<p>(United States)

The Fork

(United States)

2 AWARDS

Maggie Craig

About My Mother<p>(Japan)

About My Mother

(Japan)

BEST SHORT FILM

Yumi Otsuka

Nemesis<p>(United States)

Nemesis

(United States)

2 AWARDS

Tim Earnheart

Boundless Life<p>(Austria)

Boundless Life

(Austria)

2 AWARDS

Stefan Rainer

I WORK AT THE CEMETERY<p>(Ukraine)

I WORK AT THE CEMETERY

(Ukraine)

2 AWARDS

Oleksii Taranenko

Or (Someone) Else<p>(United States)

Or (Someone) Else

(United States)

2 AWARDS

Caroline Rose Giuliani

Jingle the Dog – A Christmas Story<p>(United States)

Jingle the Dog – A Christmas Story

(United States)

BEST ANIMATION FILM

Chris Bishop & Erin Abbey Bishop

Kingdom Of Stars<p>(Belarus)

Kingdom Of Stars

(Belarus)

BEST ANIMATION CINEMATOGRAPHY

Ivan Gopienko

Seven Levels Deep<p>(Germany)

Seven Levels Deep

(Germany)

2 AWARDS

Nuno Martini

The Millennial Condition<p>(United States)

The Millennial Condition

(United States)

BEST USA CINEMATOGRAPHY

Grant Townsend Moore

BARCODE<p>(Turkey)

BARCODE

(Turkey)

BEST SCREENPLAY

HÜSEYİN URÇUK

The Lamp of Truth<p>(Canada)

The Lamp of Truth

(Canada)

BEST DRAMA FILM

Thanesh Gopal

My New Pants<p>(United States)

My New Pants

(United States)

BEST COMEDY FILLM

Gerard Zarra

Bastille, Alessia Cara – Another Place<p>(United Kingdom)

Bastille, Alessia Cara – Another Place

(United Kingdom)

BEST MUSIC VIDEO

Anna Radchenko (Kode Media) & Jeremy Schaulin-Rioux

AND-1139<p>(United States)

AND-1139

(United States)

BEST LGBTQ FILM

Parker Alexander Meyers

The Manta Listener<p>(Mexico)

The Manta Listener

(Mexico)

BEST UNDERWATER CINEMATOGRAPHY

Adil Schindler

Behind the Curtain<p>(United Kingdom)

Behind the Curtain

(United Kingdom)

BEST PRODUCTION DESIGN

Giacomo Boeri & Matteo Grimaldi

Georgetown Optician<p>(United States)

Georgetown Optician

(United States)

BEST COMMERCIAL

Dean Alexander

Official Selected Film to the Live Screening

The Best Film of the Month has the Official Selection to Golden Eagles AWARDS and guaranteed screening in the cinema.The rest films for the live screening jury will select from all Winners during a year. We will present the full list of selected films until the Notification Date.

Are You Volleyball?! <p>(Iran)

Are You Volleyball?!

(Iran)

4 AWARDS

Mohammad Bakhshi

Ji<p>(United States)

Ji

(United States)

2 AWARDS

Ben Griffin

MARRAS<p>(Finland)

MARRAS

(Finland)

8 AWARDS

Sami Mustonen

Black Earth Rising<p>(United Kingdom)

Black Earth Rising

(United Kingdom)

2 AWARDS

Steve Small

Ghost in the Gun<p>(United States)

Ghost in the Gun

(United States)

9 AWARDS

Andrew Chen

PLAY<p>(Poland)

PLAY

(Poland)

4 AWARDS

Piotr Sulkowski

Silence<p>(United States)

Silence

(United States)

4 AWARDS

Ruben Latre

Wives Of The Skies<p>(United States)

Wives Of The Skies

(United States)

7 AWARDS

Honey Lauren

THE DESECRATED<p>(United States)

THE DESECRATED

(United States)

5 AWARDS

John Gray

Fish Head<p>(United States)

Fish Head

(United States)

6 AWARDS

Marcos Durian

ALIVE<p>(Canada)

ALIVE

(Canada)

6 AWARDS

Wai Sun Cheng

PRESS & PARTNERS:

contact@cawards.org


New York Cinematography AWARDS Film Festival is part of the:

Golden Eagles Awards

 

Cinematography Awards Foundation:

CAWARDS.ORG


New York Cinematography AWARDS | All Rights Reserved. 2015-2020

© Created by CAWARDS.ORG

los cinematography awards, cinematography awards, awards for the cinematographers, film festival, best cinematographer, best director, imdb, best film festival, cinematography, cinematographer, film director, best actor
adminMARCH 2020 WINNERS